Do czego mogę wykorzystać zapisaną trasę gps?

Zapisana trasa gps może być wykorzystywana na wiele sposobów. Przede wszystkim pozwala na prezentację całej trasy na mapie. Miłośnicy różnego rodzaju wycieczek, pieszych, rowerowych, samochodowych bardzo szybko docenią tą możliwość, ponieważ dzięki temu będą mogli lepiej zaplanować kolejne wypady w nieznane tereny, w taki sposób, żeby nie poruszać się po tych samych szlakach. Kolejną wielką zaletą rejestracji tras gps, jest możliwość późniejszego automatycznego lokalizowania zdjęć na mapie. Osoby trenujące biegi, kolarstwo lub inne podobne sporty, mogą dokładnie przeanalizować swoją trasę, sprawdzić w którym miejscu poruszały się z jaką szybkością, obejrzeć profil trasy, porównać z innymi przejazdami itp.

Co to jest ścieżka gps?

Ścieżka gps jest to plik zawierający informacje na temat położenia odbiornika gps. W pliku zapisana jest seria punktów, z których każdy opisywany jest przez długość i szerokość geograficzną oraz wysokość. W zależności od formatu zapisywanego pliku, rejestrowany jest również dokładny czas kiedy odbiornik gps był w danym punkcie. Informacja taka pozwala na obliczenie np. z jaką szybkością poruszał się pieszy lub rowerzysta, wygenerowanie różnych statystyk oraz wykresów. Oprócz tego dokładne położenie punktów w czasie pozwala np. na lokalizowanie zrobionych zdjęć na mapie.

Czy muszę mieć zapisaną ścieżkę gps, żeby dodać trasę do navime?

Można dodać trasę bez ścieżki gps, ale nie zostaną wygenerowane statystyki trasy. Trasa na mapie może zostać narysowana za pomocą edytora tras. Dzięki niemu istnieje również możliwość planowania przyszłych tras wycieczek.

Co to jest nawigacja turystyczna?

Nawigację turystyczną można określić również jako nawigację w terenie. W przeciwnieństwie do nawigacji samochodowej, w której ważne jest położenie ulic, nawigacja turystyczna pozwala zorientować się np. jak w górach dotrzeć do schroniska lub którędy poruszać się, żeby utrzymać się na szlaku turystycznym. W nawigacji turytycznej wykorzystywane są przede wszystkim mapy topograficzne. Zawierają one oprócz wspomnianych szlaków, również dane na temat położenia ciekawych miejsc, punktów widokowych, pomników przyrody itp. itd. W przypadku braku mapy, rejestrowana trasa gps pozwala np. odnaleźć drogę powrotną lub poprostu prześledzić później na komputerze swoją drogę na mapie.

Jaki jest potrzebny sprzęt do rejestracji trasy?

Aby móc w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez serwis navime.pl, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu pozwalającego na nagranie tzw. ścieżki gps. W większości przypadków wystarczy telefon z dodatkowym modułem gps połączonym przez bluetooth, w przypadku bardziej zaawansowanych telefonów gps jest już wbudowany. Popularne oprogramowanie nawigacji samochodowej (np. Garmin, AutoMapa) również pozwalają na nagranie trasy, ale ze względu na swoje rozmiary nie są najwygodniejsze w użyciu. Najlepszym rozwiązaniem są tzw. GPS Logger'y, czyli moduły gps z możliwością zapisu trasy w pamięci (nawet do kilkunastu godzin,a podczas zapisu trasy nie jest konieczne podłączenie do żadnego innego urządzenia).

Popularne telefony z wbudowanym modułem gps:
- iPhone 3G i nowsze
- większość telefonów z systemem Android
- większość nowych, zaawansowanych telefonów Nokia (Symbian), SonyEricsson, HTC (Windows Mobile)

Moduły gps bluetooth:
- Nokia LD-3W, LD-4W
- Qstarz
- Pentagram
- Holux
- Navibe

Jakie programy nagrywają trasy gps?

Praktycznie na każdy telefon lub urządzenie pda z obslugą bluetooth dostępne jest oprogramowanie pozwalające na rejestrację trasy gps.
AFTrackSymbian
Garmin Mobile XTSymbian, Windows Mobile
GPSJJava
GPS UtlitiesSymbian
Map Mobile Navigator (MapNav)Java
MotionX GPSiPhone
NavigamiJava
OziExplorerCEWindows Mobile
SmartComGPSSymbian
TMJ-Mobile (TrackMyJourney)Java, Symbian
TrekBuddyAndroid, BlackBerry, Java, Symbian, Windows Mobile

Jakie formaty plików obsługiwane są przez navime.pl?

Serwis obsługuje większość najpopularniejszych formatów plików z trasami gps:
- OziExplorer (*.plt, *.rte)
- GPS eXchange Format (*.gpx) - np. Garmin
- Google Earth (*.kml)
- Garmin PCX5 (*.trk)
- Garmin urządzenia treningowe np. Forerunner (*.tcx)

Dlaczego widzę "dziwne" dane w statystykach oraz wykresach trasy gps?

Te dziwne wartości w statystykach, np. bardzo zawyżone szybkości przejazdu lub duże wahania wysokości trasy pomimo poruszania się po płaskim terenie, wynikają z blędnego odczytania pozycji przez urządzenie gps. Najczęscięj błędy pojawiają się na początku trasy, gdy gps znalazł sygnał z małej ilości satelitów, znajdował się w bliskiej odległości od wysokich budynków lub w inny sposób był zakłócany sygnał z satelitów. Idealnie jest, gdy gps łapie sygnał przynajmniej z siedmiu lub więcej satelitów, wtedy też jego wskazania są możliwie najdokładniejsze. W przypadku pomiaru wysokości różnice w stosunku do realnych pomiarów mogą jednak dalej znacząco odbiegać od rzeczywistości. Aby skrócić czas potrzebny na pierwsze odczytanie pozycji (złapanie tzw. fix'a), można, jeśli gps na to pozwala, włączyć AGPS dzięki któremu urządzenie gps używa serwerów np. operatora sieci do odczytania informacji o położeniu satelitów.

Dlaczego dystans w statystykach trasy jest różny niż ten z licznika?

Licznik np. rowerowy, mierzy dystans z dokładnością do jednego obrotu koła, czyli około 2 metrów. W przypadku trasy zarejestrowanej przez gps nie jest to już takie oczywiste, ponieważ wszystko zależy od konfiguracji programu zapisującego. Przykładowo, zapis kolejnych punktów może odbywać się co określony czas lub dystans. Im czas i dystans są krótsze, tym dystans jest bliższy temu wynikajacemu z licznika. Niestety rośnie również prawdopodobieństwo wystąpienia "błednych" punktów, czyli takich, których położenie jest znacząco różne od rzeczywistego, a tym samym zawyżany jest dystans. Navime stara się filtrować takie punkty, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. W przypadku, gdy czas lub dystans między kolejnymi punktami jest stosunkowo duży, to jadąc slalomem, licznik zarejestruje całą trasę, a gps tylko prostą między kolejnymi punktami (dystans wynikający z pomiaru gps będzie krótszy niż licznika).

Dlaczego nie lokalizują się zdjęcia na mapie trasy gps?

Aby możliwe było automatyczne lokalizowanie zdjęć na mapie trasy gps, konieczne jest w miarę dokładne ustawienie czasu w aparacie. Współrzędne zdjęcia określane są na podstawie czasu wykonania zdjęcia, a następnie wyszukiwany jest najbliższy w czasie punkt trasy. Kolejną ważną rzeczą jest eksport trasy z gps w taki sposób, żeby uwzględniona została odpowiednia strefa czasowa, a tym samym czasy poszczególnych punktów. Trasy wyeksportowane w formacie *.kml nie zawierają informacji o czasie punktów i nie mogą być na ich podstawie lokalizowane zdjęcia.