Korekta wysokości tras gps przy pomocy danych SRTM

Ze względu na ograniczenia usługi Google Elevation korekta wysokości punktów gps odbywa się od teraz przy pomocy danych SRTM. SRTM jest to baza zawierająca dane wysokościowe praktycznie całej kuli ziemskiej. Jeśli zdarzy się sytuacja, że nie zostaną znalezione odpowiednie dane w bazie SRTM, punkty trasy gps zostaną skorygowane przy pomocy Google Elevation. Poprawione dane wysokościowe są podstawą do obliczenia dużo dokładniejszych statystyk wysokościowych w porównaniu do danych wysokościowych pochodzących bezpośrednio z gps.

Dodany kalkulator spalonych kalorii

Aby obliczyć ilość spalonych kalorii, należy w menu wybrać "dodatki", a następnie "kalkulator spalonych kalorii". Wynik działania kalkulatora ma charakter orientacyjny. Realną ilość spalonych kalorii mogą podać jedynie dedykowane urządzenia.

Rozszerzone statystyki tras o m.in. test Coopera oraz najlepsze czasy na dystansach

Statystyki tras gps zostały rozszerzone o informacje dotyczące najlepszych czasów na różnych dystansach np. 1km, 5km, 10km oraz najdłuższe przebyte dystanse w określonym czasie np. test Coopera, czyli ciągła aktywność w czasie 12min.

Korekta strefy czasowej trasy gps

Często zdarza się, że zaimportowana trasa gps ma złe godziny początku i końca. Dzieje się tak ponieważ programy rejestrujące ścieżki gps w różny sposób uwzględniają strefę czasową. Ze względu na brak odpowiednich danych nie da się czasu skorygować automatycznie, dlatego zostało dodane odpowiednie pole w edycji trasy służące do ręcznego przesunięcia czasu w zakresie od -12 do +12 godzin.

Ukrywanie początków i końców tras w celu ochrony prywatności

Dbasz o swoją prywatność i nie chcesz zdradzać swojego miejsca zamieszkania? Teraz masz możliwość określenia, w metrach, jaki fragment trasy (na początku i na końcu) zostanie ukryty przed innymi użytkownikami. Dzięki temu możesz pochwalić się swoimi trasami, ale nikt już nie będzie w stanie dokładnie odczytać gdzie mieszkasz oraz gdzie rozpoczynasz i kończysz swoje trasy.

Graficzna porównywarka tras np. rowerowych z analizą postępów

Chcesz porównać dwie trasy pod kątem dystansu, a może chcesz prześledzić swoje postępy w treningach lub chcesz porównać swój przejazd z przejazdem swoich znajomych? Dzięki porównywarce tras gps stało się to bardzo proste. Wystarczy wybrać dwie trasy, aby zobaczyć zestawienie obok siebie wszystkich zaawansowanych statystyk. Dodatkowo przesuwając kursor po wykresie masz możliwość stworzenia wirtualnego wyścigu i np. zaobserowania szybkich i wolnych odcinków na obu trasach. Zobacz przykładowe porównanie tras gps

Nowe planowanie i wyznaczanie tras wraz z wykresami profilu

Planując nową trasę lub rysując już przebytą zyskujesz możliwość automatycznego wyznaczania trasy między punktami dla pieszych oraz samochodów. Dodatkowo masz możliwość podejrzenia profilu trasy na wykresie. Osoby niezarejestrowane również mogą skorzystać z tej funkcji, ale bez możliwości zapisu narysowanej trasy. Zobacz wyznaczanie trasy i topograficzny wykres wysokości trasy

Statystyki dla narciarzy i snowboardzistów

Wszystkie trasy, dla których wybrana została aktywność: narty (ale nie narty biegowe) lub snowboard obliczane są dodatkowe statystyki np: łączny dystans, łączny czas i średnie dla zjazdów i podjazdów. Dodatkowo kolorowanie wysokości tras pokazywane jest w zależności od stopnia nachylenia stoku. Zobacz przykładowe statystyki dla narciarzy

Automatyczny odczyt pogody w miejscu startu trasy

Na podstawie pomiarów stacji meteorologicznych oraz miejsca i daty startu trasy automatycznie odczytywana jest pogoda. Usługa ta działa wyłącznie na terenie Polski. Ze względu na zbyt dużą odległość od stacji nie wszystkie trasy będą miały odczytane warunki pogodowe.

Możliwość pobrania mapy trasy na dysk komputera

Chcesz wkleić mapkę trasy na swojego bloga, maila lub poprostu zapisać na dysku? Teraz stało się to możliwe. Wybierz rozdzielczość mapki oraz jej rodzaj (standardowa lub terenowa), a następnie kliknij na przycisku pobierz. Pamiętaj, żeby zawsze linkować mapkę do navime :) Zobacz przykładową mapkę z trasą rowerową

Kolorowanie ścieżki gps w zależności od nachylenia trasy

Podobnie jak graficzna analiza szybkości umożliwia kolorowanie w zależności od szybkości, to graficzna analiza wysokości pokazuje pokolorowane podjazdy oraz zjazdy na trasie. Płaskie odcinki, o nachyleniu mniejszym od 1%, zaznaczone są kolorem niebieski, podjazdy czerwony, a zjazdy zielonym.

Dodane cele treningowe

Stawiasz sobie cele, ale nie masz mobilizacji, żeby je zrealizować? Teraz możesz zdefiniować dowolne cele i później śledzić postępy w ich realizacji (np. zakładasz, że w ciągu tygodnia przejedziesz rowerem 100km, a następnie wrzucając ścieżki gps widzisz stan realizacji obranego celu).
Stan celów jest automatycznie aktualizowany tylko w przypadku dodawania tras gps. W przypadku pozostałych tras aktualizację należy przeprowadzić ręcznie.

Dodany odczyt wartości tętna z plików *.gpx zapisanych przez Garmin Training Center Database

Osoby korzystające z urządzeń treningowych Garmin, np. Forerunner, mają możliwość odczytu wartości tętna zapisanych w plikach *.gpx (jęsli był podłączony odpowiedni czujnik). Do tej pory taka możliwość istniała tylko przy imporcie z plików *.tcx. Zobacz przykładową trasę biegową ze statystykami tętna

Grupowe dodawanie plików z trasami

Aby dodać kilka tras można skorzystać ze specjalnego kreatora pozwalającego na import wielu tras jednocześnie.

Rankingi użytkowników

Rankingi użytkowników umożliwiają szybkie porównanie osiągnięć najbardziej aktywnych użytkoników. Zobacz przykładowe rankingi tras rowerowych

Statystyki oraz wykresy tętna z urządzeń treningowych Garmin

Osoby posiadające sprzęt firmy Garmin, np. Forerunner z podpiętym odpowiednim sensorem mogą podejrzeć statystyki oraz wykresy tętna. Przesuwając kursor na wykresie widoczne jest odpowiednie miejsce na mapie. Zobacz przykładową trasę biegową ze statystykami tętna

Kolorowanie tras gps w zależności od szybkości poruszania się

Funkcja "graficzna analiza szybkości" pozwala szybko odnaleźć najszybsze oraz najwolniejsze miejsca na mapie trasy. Odcinki o różnych prędkościach oznaczone są różnymi kolorami, od czerwonego, czyli najwolniejszego, do jasno zielonego - najszybszego. Konkretne przedziały szybkości opisane są na legendzie.

Statystyki oraz wykresy odcinków trasy zapisanej w formacie *.gpx

Format *.gpx umożliwia zapis ścieżek gps zawierających odcinki, czyli np. odcinka drogi z domu nad jezioro oraz drugiego z drogi powrotnej lub odcinki z powtarzających się treningów dzięki którym da się zaobserwować postępy lub jeszcze inny przykład - kilka róznych tras z punktu A do punktu B wraz z pełnymi statystykami i wykresami, która trasa jest szybsza, krótsza itp.

Odczyt pozycji geotagowanych zdjęć i automatyczne lokalizowanie ich na mapie

Każde zdjęcie, które zawiera już w sobie informacje o lokalizacji (np. wykonane z komórki z włączonym gps) w której zostało zrobione jest automatycznie lokalizowane na mapie trasy lub w galerii.

Automatyczne dodawanie informacji o nowej trasie na tablicy konta w Facebooku

Jeśli połączyłeś już konto Navime z Facebookiem (opis w poniższym punkcie) masz możliwość automatycznej publikacji informacji o nowej trasie na tablicy w Twoim profilu na Facebooku. Wystarczy tylko, żeby była zaznaczona opcja "Pokaż na tablicy w Facebooku" podczas dodawania nowej trasy gps.


Możliwość logowania się przy pomocy konta na Facebooku

Od teraz osoby posiadające konto na Facebooku mogą automatycznie logować się do navime. Jeśli masz już konto w Navime, to możesz powiązać je z kontem na Facebooku wchodząc w odpowiednią opcję w profilu użytkownika na Navime, a następnie potwierdzając dostęp Navime do Twojego konta na Facebooku. W przypadku, gdy nie posiadasz jeszcze konta na Navime, to po kliknięciu w przycisk "Zaloguj się przez Facebook" zostaniesz jeszcze poproszony o podanie loginu pod którym będzie widoczne Twoje konto na Navime. Cała operacja jest w pełni bezpieczna i po stronie Navime nie są trzymane ani login, ani hasło z Facebooka.

Wyświetlanie tras i ciekawych miejsc na mapie Google Earth 3D

Użytkownicy systemu Windows i przeglądarek Internet Explorer oraz Firefox po pobraniu pluginu Google Earth mają możliwość obejrzenia swoich tras na mapie 3D (przykładowo w Warszawie widoczne są budynki, a w górach widać profil terenu).

Edytor mapy trasy pozwalający planować przyszłe trasy lub rysować już przebyte bez nagranej ścieżki gps

Opcja, która szczególnie ucieszy osoby nie posiadające odbiornika gps lub chcące zaplanować przyszłą wycieczkę. Edytor pozwala w łatwy sposób narysować oraz edytować całą trasę, a dzięki na bieżąco obliczanej długości każdy zaplanuje wycieczkę na miarę swoich sił.

Obsługa plików *.tcx, czyli formatu Garmina dla urządzeń treningowych, np. Forerunner

Navime umożliwia zaimportowanie ścieżek z urządzeń treningowych firmy Garmin bez konieczności ich wcześniejszej konwersji do np. formatu gpx. Format ten zawiera dodatkowe informacje, niedostępne nigdzie indziej, tj. puls oraz kadencje (obroty pedałów). Dane te dostępne są tylko w sytuacji, gdy podłączone są odpowiednie czujniki.

Zaawansowane wykresy do tras gps

Trasy gps wzbogacone zostały o zaawansowane wykresy wysokości oraz szybkości w zależności od dystansu, czasu oraz punktów gps. Wykresy wysokości zostały podzielone na oparte o dane z gps oraz na oparte o dane odczytane z mapy. Każdy punkt na wykresie jest na żywo wyświetlany na mapie.

Automatycznie generowane stopki, na fora dyskusyjne, ze statystykami użytkownika

Każdy użytkownik navime.pl dostaje możliwość doklejenia stopki ze swoimi statystykami, wyświetlanej na forach dyskusyjnych. Przykładowe stopki:




Statystyki zjazdów oraz podjazdów na trasie oraz odczyt dokładnych informacji o wysokości punktów trasy

Dane na temat wysokości punktów trasy w bardzo dużym stopniu zależą od sygnały gps oraz klasy samego urządzenia. Niestety bardzo często bardzo różnią się od rzeczywistych pomiarów, szczególnie na początku zapisu trasy. Z tego powodu nie były liczone wcześniej statystyki związane z wysokością np. przewyższenia. Obecnie, oprócz danych z gps, odczytywane są również dane bezpośrednio z mapy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dane na temat wysokości są dużo dokładniejsze i umożliwiają w miarę precyzyjne obliczanie statystyk związanych z wysokością.

Wizualizacja najszybszego oraz najwyższego miejsca na mapie trasy gps

Po kliknięciu na przycisk "informacje" na mapce trasy wyświetlane są "dziesiątki" kilometrów oraz zaznaczone są miejsca o najwyższej prędkości oraz najwyższej wysokości.

Automatyczna korekta tras gps w celu ograniczenia ilości przekłamań spowodowanych słabym odbiorem sygnału z satelit

Odbiorniki gps są bardzo wrażliwe na gorszą jakość sygnału gps spowodowaną np. sąsiedztwem wysokich budynków lub podczas słabej pogody np. w lesie. Dochodzi wtedy do znacznego zmniejszenia dokładności odczytów, a tym samym przekłamań na mapie (szczególnie odczyty wysokości). Zastosowane nowe algorytmy w znacznym stopniu niwelują oraz ograniczają wpływ wymienionych czynników na precyzję odwzorowania mapy trasy.